Na tuto otázku již umíme odpovědět. V březnu jsme totiž navštívili nejdeckou provozovnu v Husově ulici, ve které se dekoruje porcelán. Na vlastní oči jsme viděli, jak se obyčejné bílé talíře, hrníčky a polévkové mísy proměnily pod rukami šikovných dekoratérek v bohatě zdobené nádobí. Nejednomu z nás připomínalo porcelánové skvosty, které patří spíše
do pohádkových paláců vzdálených zemí než našich běžných domácností. A skutečně, místní výrobky se častěji vyjímají na svátečně prostřených stolech v Rusku či Vietnamu než na těch tuzemských.

         I když práce dekoratéra či dekoratérky porcelánu není nic snadného, odvážili jsme se ji vyzkoušet. V závěru exkurze každý z nás dostal jako dárek porcelánový hrneček a sadu samolepek, kterými jsme následující den ve škole hrnečky ozdobili. V nejdecké dílně byli natolik ochotní, že nám naše výtvory vypálili v peci. Teď už si v nich vychutnáváme ranní čaj nebo večerní kakao. Děkujeme za inspirativní a příjemnou návštěvu.

Žáci 3. B