Exkurze do Moseru

Dne 17. února jsme navštívili podnik Moser v Karlových Varech. Všichni jsme byli plni očekávání, co tam uvidíme. Z hodin prvouky a vlastivědy jsme věděli, že se v Karlových Varech vyrábí světoznámé sklo. Někteří z nás se chlubili, že mají skleničky nebo vázu právě z Moseru.

Když jsme vystoupili z autobusu, všechny nás zaujaly skleněné sochy, které byly rozmístěné v parku u sklárny. S některými jsme se i vyfotili.

Poté se nás ujala hodná paní průvodkyně a zavedla nás do Muzea skla. Zde jsme zhlédli dokumentární film o historii sklářství v Karlových Varech. Dále jsme si prohlédli expozici, která zahrnuje moderní i historické sklářské výrobky Moser. Zajímavý byl skleněný model sklárny Moser. Viděli jsme sklo broušené, leptané, malované, barevné i bílé.

Největším zážitkem však byla návštěva sklářské hutě. Viděli jsme skláře přímo v pracovním nasazení u sklářských pecí. Mohli jsme sledovat, jak nabírají sklářskou hmotu, která vypadala jako tekutý sladký med. Z ní potom pomocí sklářské píšťaly vyfukují skleničky, vázy, poháry. Pomáhají si přitom také různými formami a nástroji.

Zjistili jsme, že práce skláře je velmi krásná a zajímavá, ale také náročná. Sklář pracuje ve velkém horku. Často se stává, že sklenička, která prošla rukama mnoha lidí, nakonec v závěrečné fázi praskne nebo se jinak poškodí. Skláři musí potom začít s prací nanovo.

Odjížděli jsme plni dojmů a nových poznatků. Někteří z nás, zvláště chlapci, zařadili povolání skláře na žebříček svých TOP zaměstnání. Návštěvu sklárny doporučujeme všem. Pořádají exkurze pro celé rodiny.

                                                               Žáci 5.A, 3.A a 3. B 

20170217 101206

20170217 100854